Záchovná stomatologie
Ošetření kazu fotokompozitní výplní
V případě, že na povrchu zubů nedochází k očistě od zubního plaku a kyselé produkty bakterií mají čas dlouhodobě působit na tvrdé zubní tkáně, dochází postupně k proniknutí bakterií do vnitřních struktur zubu, tzv. kaz dentinu neboli zuboviny. Tento stav v první fázi nijak pacienta nebolí a neobtěžuje. Může ho diagnostikovat pouze zubní lékař pomocí zubního vyšetření a zejména pomocí rentgenových snímků cílených na mezizubní kazy a kazy pod již existujícími výplněmi. Pokud nedojde k včasnému ošetření zubního kazu, který se stále zvětšuje a zasahuje hlubší struktury zubu může začít pacient pociťovat citlivost na studené, sladké a kyselé podněty. Tyto známky svědčí pro stav, kdy se bakterie v zubním kazu přiblížily k tzv. zubní dřeni, v níž je céva a nerv. V této chvíli je nutné co nejdříve odstranit kaz a ošetřit ho výplní, abychom předešli zánětu uvnitř zubu.
V současné době existuje několik materiálů užívaných pro zhotovení výplní, kdy každý má svá pro a proti. V naší ordinaci je materiálem první volby tzv. fotokompozitum, což je polymer tuhnoucí světlem. Tato bílá výplň tvoří za vhodných podmínek (suché pracovní pole, ideální ústní hygiena, dostatek času při ošetření) pevnou vazbu s tvrdými zubními tkáněmi, takže oproti amalgámu není nutné speciálně tvarovat prostor pro výplň a maximálně se tak šetří tvrdé zubní tkáně. Zároveň je při správném zhotovení a péči pacienta dlouhodobě stálý, vysoce estetický a zubní lékař ho může tvarovat do anatomického (původního) tvaru zubu. Na dočasných (mléčných) zubech dětských pacientů zhotovujeme rovněž „bílé“ výplně pomocí materiálu zvaného skloionomerní cement, který je méně náročný na zhotovení a funguje jako dlouhodobé provizorium, které bohatě postačuje do doby výměny chrupu.
V rámci ošetření zubního kazu fotokompozitní výplní nejprve pacientovi aplikujeme účinnou lokální anestézii („umrtvení“), takže pacient nepociťuje během zákroku bolest. Poté zubní lékař nasadí na ošetřované zuby tzv. kofferdam, což je izolační latexová membrána, která znemožňuje přístupu slin a krve do ošetřované rány a tím zamezuje kontaminaci nové výplně bakteriemi a zajišťuje sucho pro dokonalé přilnutí materiálu k zubu. Následně jsou odstraněny veškeré zkažené tkáně, povrch zubu speciálně ošetřen a materiál v barvě zubu modelován do původního tvaru zubu.
V konečné fázi lékař upravuje výplň do skusu pacienta a leští materiál do hladkého povrchu. Materiál je ihned po ošetření plně vytvrzen a pacient tak odchází bez jakýchkoli omezení.